header



Club Awards

Here are our previous winners....



  

2015

Runners RunnerTim Molloy
Clubman AwardNicki Wood
Most Improved MaleTim Molloy
Most Improved FemaleKay Duffy
Best Male XCGraham Hollowell
Best Female XCEliza Kurczewska
Best Male UltraChris Knight
Best Female Ultra (Jointly)Vicky Greenshields
Deana Loveridge
Faith Button
Best Male MarathonJames Stringer
Best Female MarathonJulie Dixon
Best Male Half MarathonJames Stringer
Best Female Half MarathonPaula Murphy
Best Male 10kMike Aldridge
Best Female 10kImogen Norton
EMGP Winner - MaleJames Stinger
EMGP Winner - FemaleNiamh Morrin
Best Novice MaleRichard Acum
Best Novice FemaleLaura Williams
Best Ironman MaleDean Weldon
Best Ironman FemaleMaree Jesson
Best Middle Distance MaleLazloe Boden
Best Middle Distance FemaleCaroline Parkins
Best Olympic MaleLazloe Boden
Best Olympic FemaleCat Riley
Triathlete of the YearMike Kendall
Club Championships
Senior MaleTim Thurlow
Senior FemaleNot Awarded
Vet MaleStephen Buswell
Vet FemaleGillian Jakeman
Marathon PlacesHannah Groves
Victoria Wan
Rebecca Gordon
John Ferris

  

2014

Runners RunnerAntoinette Kiely
Clubman AwardRoux Oldfield
Most Improved Male RunnerGlen Cousner
Most Improved Female RunnerJulia Wetherill
Best Male MarathonLazloe Boden
Best Female MarathonFrances Hooper
Summer Series WinnerMike Aldridge
Best Male XCBill Davison
Best Female XCFrances Hooper
Triathlete of the YearLouise Birkett-Swann
Ironman MaleStuart DeFreyne
Ironman FemaleMaree Jesson
Middle Distance MaleSuresh Dulal
Middle Distance FemaleTania Mulvey
Olympic MaleMike Wheeler
Olympic FemaleLouise Birkett-Swann
Novice MaleGraham Tee
Novice FemaleAngela Pye
Club ChampionshipsRoade Sprint Triathlon
Senior MaleMike Wheeler
Senior FemaleGillian Jakeman
Vet MaleAndrew Hackett
Vet FemaleSusannah Hsu
Marathon PlacesAndy Birkett
Helen van Uem
Niall Gardiner
Stephen Atkinson
Cary Rigler

  

2013

Runners RunnerJames Armstrong
Clubman AwardLorayne Keet-Marsh
Most Improved Male RunnerJohn Jeffries
Most Improved Female RunnerHayley Rogers
Best Male MarathonLazloe Boden
Best Female MarathonJulie Dixon
Summer Series WinnerRichard Fowler
Best Male XCRichard Lack
Best Female XCJulie Dixon
Triathlete of the YearCaroline Parkins
Ironman MaleSuresh Dulal
Ironman FemaleCaroline Parkins
Male Half IronmanLazloe Boden
Female Half IronmanVicky Ayliff
Olympic MaleStuart DeFreyne
Olympic FemaleTania Mulvey
Novice MaleAlan Andrews
Novice FemaleDeana Loveridge
Marathon PlacesTracey Ferris
Graham Tee
Nick Matthews
Alexa Osborne
Tricia Harrison

  

2012

Runners RunnerGabby Deere
Clubman AwardRichard Lack
Most Improved Male RunnerChris Fulthorpe
Most Improved Female RunnerTricia Harrison
Best Male MarathonSuresh Dulal
Best Female MarathonImogen Norton
Summer Series WinnerJames Armstrong
Triathlete of the YearCatherine Riley
Ironman MaleStuart DeFreyn
Male Half IronmanStephen Buswell
Female Half IronmanCaroline Parkins
Olympic MaleSimon Tootell
Olympic FemaleVicky Ayliff
Novice MaleLazloe Boden
Novice FemaleSusannah Hsu
Marathon PlacesSteve Atkinson
Mick Heap
John White
Martin Lewis
Fancy DressSteve Atkinson
Caroline Parkins

  

2011

Runners RunnerRichard Baldwin
Clubman AwardRichard Fowler
Most Improved Male RunnerSteve Heighway
Most Improved Female RunnerVictoria Knight
Best Male MarathonLazloe Boden
Best Female MarathonZoe Thornburgh
Road Running Commitment AwardDeana Loveridge
Morag Larsen
Barbara Willison
Jacqueline Mildred
Vicky Parsons
Sarah Warden
Steve Heighway
Matthew Brown
Pete Diamond
Mike Dowdy
Robin Frost
Graham Tee
Graham Hollowell
David Davies
Ian Townsend
Richard Lack
Richard Fowler
Lazloe Boden
Steve Poole
Julie Dixon
Triathlete of the YearCatherine Riley
Ironman MaleStephen Buswell
Male Half IronmanPete Diamond
Female Half IronmanNicola Wood
Olympic MaleAndy Fairley
Olympic FemaleNicola Wood
Novice MaleSimon Tootell
Novice FemaleVictoria Knight
Marathon PlacesStephen Young
Dave Lazenby
Brent Perkins
Simon Tootell
Fancy DressSteve Wrobleski
Caroline Parkins

  

2010

Runners RunnerPaul Matthews
Clubman AwardRob Burgess
Most Improved Male RunnerSteve Atkinson
Most Improved Female RunnerAnna Sherwood
Best Male MarathonMike Aldridge
Best Female MarathonKate Jenkins
Summer ChampionshipsEmma Baross (1st)
Mike Dowdy (2nd)
Lee Berrill (3rd)
Triathlete of the YearCaroline Parkins
Recognition AwardStephen Young
(Marathon Man, 43 marathons,
60 to date)
Steve Heighway (Charity work)
Marathon PlacesPaula Murphy
Steve Borondy
Graham Hollowell
Chris Lazenby
Fancy DressMike Heap
Sarah Warden

  

2009

Runners RunnerDave & Chris Lazenby
Clubman AwardTerry Peters
Most Improved Male RunnerGraham Jessop
Most Improved Female RunnerSam Bell
Best Male MarathonMike Aldridge
Best Female MarathonZoe Thorburgh
Summer ChampionshipsEmma Baross (1st)
Zoe Hemsley (2nd)
Diane Rogers (3rd)
Triathlete of the YearIain Hazell
Marathon PlacesSteve Marsh
Mike Kendall
Hannah Groves
Steve Atkinson
Fancy DressBob Ward

  

2008

Runners RunnerRob Burgess
Clubman AwardDave Parkins
Most Improved Male RunnerMark Fowler
Most Improved Female RunnerSara Henderson
Best Male MarathonMike Aldridge
Best Female MarathonKirsty Gallagher
Summer Championships1st Tony Swindells
2nd Catherine Riley
3rd David Craigie
Triathlete of the YearNicki Harris
Marathon PlacesHannah Watson
Bob Ward
Mick Heap
Jamie Plowman
Fancy DressRichard Lack
Lisa Hornby
'Forgetting to book the flight
tickets and run the relay' award
Gabby Deere
Lyn Keable

  

2007

Runners RunnerKirsty Whigham
Achievement AwardKirsty Whigham
Most Improved Male RunnerPhil Wood
Most Improved Female RunnerKaren Daley
Best Male MarathonMike Aldridge
Best Female MarathonKirsty Whigham
Summer ChampionshipsRoger Barton - (1st & M50)
Mike Carrea (2nd & SM)
Brian Singleton (3rd & M45)
Emma Baross (SF)
Kirsty Whigham (F35)
Dawn Exley (F45)
Ed Smith (M40)
Marathon PlacesGabby Deere
John Jeffries
Paul Matthes
Steve Wroblewski
Fancy DressNicki Harris
Ian Rogers

  

2006

Runners RunnerJeff Mason
Achievement AwardCraig Mattocks
Most Improved Male RunnerPaul Matthews
Most Improved Female RunnerAnnette Burgess
Best Male MarathonMike Aldridge
Best Female MarathonMaggie Mulvey
Summer ChampionshipsTony Swindells (1st)
Dawn Exley (2nd & F45)
Phil Wood (3rd & SM)
Louise Ogden (SF)
Anna Plowman (F35)
Paul Warden (M40)
Allan Harrison (M45)
Marathon PlacesMandy Dennis
Bob Ward
Mick Heap
Charles Howard
Sarah Warden
Fancy DressHannah Watson
Gareth Jones